wtorek, 10 listopada 2009

Znaki na porcelanie ROYAL WORCESTER. Antyki Kielce.

Pierwsza fabrykę Worcester została otwarta nad brzegiem rzeki Sever przez grupę lokalnych biznesmenów po udanym eksperymencie Dr.John Wall (1708-1776) i William Davis’a, podczas którego odkryli oni w 1750 roku jedną z metod wyrobu porcelany. Sekret produkcji był bardzo strzeżony, wszyscy akcjonariusze zgodzili się na karę 4000 funtów za wyjawienie sekretu osobom trzecim. Wczesna produkcja była niesystematyczna, dopiero zakup firmy Benjamin Lund’s Bristol wprowadził niezbędną techniczną wiedzę do procesu produkcji. Worcester otrzymał wyłączność na wydobycie minerału – słonińca w Kornwalii. Porcelana wyprodukowana z dodatkiem tego surowca nie tłukła się w zetknięciu z gotującą wodą co dawało Worcester znaczącą przewagę nad innymi producentami ceramiki.
W 1789 manufaktura otrzymała królewskie gwarancje i rozpoczęła produkuje porcelany pod patronatem jej wysokości Królowej Elizabeth II. Porcelana miśnieńska była bardzo ceniona w Anglii w 1750, jej import był jednak ograniczony więc angielskie manufaktury imitowały miśnieńskie wyroby. Royal Worcester tak jak Miśnia zawsze sławił się produktami najwyższej jakości.
W 1755 Worcester produkował najlepsze angielskie niebieskie i białe wyroby porcelany do herbaty jakie można było kupić. Worcester odgrywał główną rolę w tradycji produkcji angielskiej porcelany, będąc jednocześnie jednym z głównych dostawców porcelany na dwór królewski. Był najstarszą działającą fabryką angielskiej porcelany. Niestety Royal Worcester and Spood, podobnie jak jeszcze kilka innych słynnych angielskich manufaktur, pogrążył krach finansowy z jesieni 2008 roku, którego wynikiem był spadek popytu na produkty tej firmy.

CASA ANTICA TO PIĘKNO I LUKSUS NA KTÓRY CIĘ STAĆ. Antyki Kielce.

 Znaki na porcelanie - Royal Worcester

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz